Čeština   English  

Results 1968 - 2017


1968   1969   1970   1971   1972   1973   1974   1975   1976   1977   1978   1979   1980   1981   1982   1983   1984
1985   1986   1987   1988   1989   1990   1991   1992   1993   1994   1995   1996   1997   1998   1999   2000   2001
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013
    2014   2015   2016   2017

 
International Piano Competition

 
L. YEAR - 2017
I. Category

1. Gibišová Klára - CZ
1. Kuželka Vladimír - CZ
2. Jelínek Adam - CZ
3. Lubbadová Nora - CZ
3. Papp Matyáš - CZ

II. Category

1. Lewerenz Sophia - Germany
2. Schulmeister Jan - CZ
2. Urzedowska Anna - Poland
3. Cherkasova Polina - Russia
II. Category

1. Dipaola Alessandro - Italy
2. Petrović-Poljak Ivan - Croatia
3. Bakhmut Zehor - Ukrajine
3. Papoyan Marta - Russia
II. Category

1. Vojvodić Zvjezdan - Croatia
2. Korovaevich Aleksandr - Russia
3. Miknius Simonas - Lithuania
 

 
XLIX. YEAR - 2016
I. Category

1. Yakimov Simon - CZ
2. Shymchak Anastasiya - Belarus    
2. Pochebut Yelyzaveta - Ukraine
3. Mihailović Vuk - Serbia
3. Cheng Chu Bo - Italy
3. Wójcik Julia - Poland

II. Category

1. Miljuš Una - Serbia
1. Dipaola Alessandro - Italy
2. Horáková Tereza - CZ
2. Rolbinova Alice - Russia
2. Horáková Eliška - CZ
3. Ślimak Bartłomiej - Poland
3. Pirog  Angelina - Belarus

III. Category

1. prize not awarded
2. Zakrzewski Adam - Poland
2. Martinelli Riccardo - Italy
2. Vassilenko Valeria - Bulgaria
3. Stoklasová Rozálie - CZ 

IV. Category

1. Smoliarová Sára - CZ
1. Dvarionaité Elžbieta - Lithuania
1. Chudada Martin - CZ/SR
1. McCargow Anna - Russia
1. Praženica Pavol - CZ
2. Martinka Filip - CZ
3. Jezdimirović Luka - Serbia
3. Cosnefroy Maura - CZ
3. Kašnar Lucija - Croatia 



 

 
XLVIII. YEAR - 2015
I. Category

1.Schulmeister Jan - CZ
1. Ishmetyeva Alena - Russia
1. Weller Emil - Austria
2. Shafar Tali - Belarus
2. Vassilev Ivaylo - Bulgaria
2. Petrů Valérie - CZ
3. Loginova Anastasiia - Russia

II. Category

1. Oparin Egor - Russia
1. Czerwiński Piotr - Poland
2. Weller Max - Austria
2. Dipaola Alessandro - Italy
3. Hoang Yen My - CZ
3. Mikešová Eliška - CZ

III. Category

1. Dalibaltayan Arsen - Croatia
1. Acimovic Vladimir - Serbia
1. Kolesnikova Elena - Russia
1. Dazhaeva Anisa - Russia
2. Karakas Benedek Kelton - Hungary
2. Martinelli Riccardo - Italy
2. Zhogovska Dani - Macedonia
3. Fatejev Nikita - Estonia
3. Bobotsov Mario - Bulgaria
3. Jaklová Veronika - CZ


IV. Category

1. prize not awarded
2. Janković Aleksa - Serbia
2. Knoulichová Anna - CZ
3. Kalinina Juliia - Russia
3. Janková Josefína - CZ
3. Świtalski Ziemowit - Poland

 

 
XLVII. YEAR - 2014
I. Category

1. Donato Sofia - Italy
1. Szindzielorz Alicija - Poland
2. Lysenkova Elizabeth - Austria

II. Category

1. Kliuchereva Anastasiya - Russia
1. Lytvynova-Müllerman Emiliya - Ukraine
1. Stoklasová Rozálie - CZ
2. Bagar Radek - CZ
2. Valackaité Guoda - Lithuania
2. Jaklová Veronika - CZ
3. Mikešová Eliška - CZ

III. Category

1. Sacharevska Kamila - Poland
1. Smoliarová Sára - CZ
2. Sidamonidze Tsotne - Georgia
3. Velmozhina Alexandra - CZ
3. Martinka Filip - CZ
3. Tkadlčíková Eliška - CZ

IV. Category

1. Klyuchereva Elizaveta - Russia                     
2. Maknickas Justas - Lithuania
2. De Beuckelaer  Tom - Belgium
2. Böhm Robin - CZ
3. Todorova Angela- Bulgaria

 

 
XLVI. YEAR - 2013
I. Category

1. Gevorgyan Eva - Russia
2. Hoang Yen My - CZ
2. Bilytska Oleksandra - Ukraine
II. Category

1. Čmejla Jan - CZ
2. Martinelli Riccardo - Italy
3. Jaklová Veronika - CZ
3. Nagy Szilárd - SR
III. Category

1. Projahn Elias Friedrich - Germany
2. Strejcová Eva - CZ
2. Togo,Saki - Japan
3. Gražinis Adomas - Lithuania
3. Janková Josefína - CZ
3. Zarifullina Adeliia - Russia
IV. Category

1. Radevski Dorde - Serbia
2. Zukal Matouš - CZ
2. Šumníková Marie - CZ
2. Ratiu Emanuel - Germany
3. Szirtes Máté Amadé - Germany
3. Kulišič Danilo - Serbia
 

 
XLV. YEAR - 2012
I.Category                                     

1. Ayvazyan Kristine - CZ
1. Smoliarová Sára - CZ
1. Chuprina Mariia - Ukraine
2. Praženica Pavol - CZ
3.Trukhanovich Valeryi - Belarus             
3. Saitova  Aida - Russia    
II.Category       

1. Śleziak Tymoteusz - Poland       
2. Kadlecová Anna - CZ
2. Kovalenko Yaroslav - Russia        
3. Ganina Nataly - Latvia                        
3. Pham Judith - France    
III.Category                                       

1. Bílý Robert - Germany    
1. Kaptein Martin - Holand
1. Jäschke Marie - Germany           
2. Šumníková Marie - CZ
3. Radevski Đorđe - Serbia       
3. Zavadil Ondřej - CZ
3. Potocká Kateřina - CZ
 
 

 
XLIV. YEAR - 2011
I. Category

1. Roman Frič - CZ
2. Eva Strejcová - CZ
2. Kristine Ayvazyan - CZ
3. Pavol Praženica - CZ
II. Category

1. Natalie Schwamová - CZ
2. Alessandro Villalva - Italy
2.Marie Šumníková - CZ
2. Matouš Zukal - CZ
2. Varvara Sevortyan - Russia
3. Jolandi Schaap - South Africa
III. Category

1. Yelizaveta Malysheva - Russia
1. Anna-Emília MaRussiava - Cyprus
2. Viktor Radić - Serbia
3. Kateřina Potocká - CZ
 
 

 
XLIII. YEAR - 2010
I. Category

1. Kierc Rozalia - Poland
1. Fričová Renata - CZ
2. Matveeva Maria - Russia
3. Kadlecová Anna - CZ
II. Category

2. Pham Hoang Anh - CZ
2. Potocká Kateřina - CZ
3. Bílý Robert - Germany
III. Category

1. Kalmanovich Kir - Russia
2. Mojzešová Anna Sofie - CZ                             
2. Oliynik Yaroslav - Ukraine
3. Otáhalová Jana - CZ
 
 

 
XLII. YEAR 2009
I. Category

1. Matyáš Novák - CZ
1. Yelyzaveta Korman - Ukraine
2. Clara Isabella Siegle - Germany
3. Pavle Krstič - Serbia
3. Tea Stojsic - Serbia
II. Category

1. Artyom Pak - Uzbekistan
2. Patrick Siegle - Germany
3. Filip Hausknecht - CZ
III. Category

1. Lili Bogdanova - Bulgaria
2. Yuliya Shek - Uzbekistan
2. Iryna Cherkashyna - Ukraine
3. Veronika Issajeva - Estonia
3. Jana Otáhalová - CZ
 
 

 
XLI. YEAR - 2008
I. Category

1. Renata Fričová - CZ
1. Stefanie-Anastasija Richter - Austria
2. Anahit Arushanyan - Armenia
3. Tomáš Boček - CZ
3. Valeryia Badon - Ukrajine
II. Category

1. Jakub Sládek - CZ
3. Yuka Imose - CZ
3. Jakub Šotkovský - CZ

III. Category

1. Mariam Abgaryan - Russia
2. Silvia Valentina Vaterl - Austria
2. Tomáš Vrána - CZ
3. Liubou Kuneika - Belarus
3. Bára Handzušová - CZ
 
 

 
XL. YEAR -  2007
I. Category

1. Anastasie Stoliarenko - CZ
2. Marta Czech - Poland
3. Adam Kotula - Poland
3. Denis Vovchenko - Ukraine

II. Category

1. Tomáš Vrána - CZ
1. Jan Vojtek- CZ
2. Edyta Lajdorf - Poland
3. Tomasz Ritter - Poland
III. Category

1. David Hausknecht - CZ
1. Márton Balász Kiss - Austria
2. Kateřina Ondrušíková - CZ
2. Vu Ngoc - Germany
2. Irina Kuzmina - Ukraine
3. Bára Handzušová - CZ
3. Kristina Annomuchamedova - Lithuania
 
 

 
XXXIX. YEAR – 2006
I. Category

1. Anna Sofie Mojzešová - CZ
2. Kateryna Garanich - Ukraine
3. Aretas Botyrius - Lithuania
II. Category

1. Adam Gemrot - CZ
1. Tomáš Vrána - CZ
2. Oleksandra Nomer - Ukraine
3. Edyta Lajdorf - Poland
III. Category

1. Kristina Stepasjuková - CZ
2. Aleksandra Lougovtseva - Russia
2. Aleksandra Sennikova - Russia
2. Jakub Czekierda - Poland
3. Mariam Dadashyan - Ukraine
3. Filip Hořínek - CZ
 
 

 
XXXVIII. YEAR  – 2005
I. Category

1. Anastasia Stoliarenko - CZ
2. Jana Otáhalová -  CZ
3. Margareta Popova - Ukraine
II. Category

1. Anastasya Žernova - Ukrajine
1. Bára Handzušová - CZ
2. Natalya Kuchta - Ukraine
2. Elena Milyutina - Russia
3. Anton Rosputjko - Latvia
III. Category

1. Bohumír   Stehlík - CZ
1. Karel  Vrtiška - CZ
2. Oleksandr Yankevych - Ukraine
2. Barbara Bajor - Poland
3. Dordzhaka Ednyashe - Russia
3. Daniel Danilenko - Russia
 
 

 
XXXVII. YEAR – 2004
I. Category

1. Jakub Sládek - CZ
2. Irena CHerkashyna - Ukraine
3. Anna – Zenoviya Danchak - Ukraine
II. Category

1. Mariya Kovalova - Ukraine
2. Kateřina Ondrušíková -  CZ
3. Ingmar Lazar - Francie
III. Category

1. Ekaterina Mirokova - Russia
1. Sandra Serksnyté - Lithuania
2. Tetyana Pryshchepa - Ukraine
2. Martin Šafář - CZ
3. Jan Lukš - CZ       
3. Kamile Radzvilaité - Lithuania
3. Artur Lier   - Ukrajine
 
 

 
XXXVI. YEAR  – 2003
I. Category

1. Bára Handzušová - CZ
1. David Hausknecht  - CZ
1. Maria Petrova - Ukraine
3. Farit Galiachmetov - Russia
3. Yuliana Rumyantseva - Ukraine
II. Category

1. Nikolaj Khoziainov - Russia
2. Kateřina Ondrušíková - CZ
3. Artur Sayfullayev - Belarus
3. Valeriya Vojnova  - Russia
III. Category

1. Patrik Hévr - CZ
2. Marie Al – Ashabová - CZ
2. Jaan Kapp - Estonia
2. Igor Sedyuk - Ukrajine
3. Radoslav Kovář - CZ
3. Andrea Schulz - Germany
 
 

 
XXXV. YEAR  – 2002
I. Category

1. Florian Heinish - Germany
2. Olga Makukhina - Ukraine
3. Mark Serdyuk - Ukraine
II. Category

1. Victor Klioutchnikov - Russia
2. Karel Vrtiška - CZ
3. Misha Meyer - South Africa
III. Category

1. Darko Varga - Yugoslavia
2. Olena Shoykhet - Germany
2. Yevgeniya Dorofeyeva - Ukraine
3. Soniya Yakovenko -  Ukraine
3. Jan Lukš - CZ
 
 

 
XXXIV. YEAR – 2001
I. Category

1. Elizabeth Sharma - Ukraine
2. Oleg Shesha - Russia
3. Sara Vujadinovič - Yugoslavia
II. Category

1. Olga Gavrylyuk - Ukraine
2. Lukáš Klánský - CZ
3. Marina Pavlovič - Yugoslavia
III. Category

1. Peter Šandor - Slovakia
2. Tijana Andrejič - Yugoslavia
2. Simona Gjorceva - Macedonia
3. Rasa Vitkauskaité - Lithuania
3. Igor Pancevski - Macedonia
3. Jana Tůmová - CZ
 
 

 
XXXIII. YEAR – 2000
I. Category

1. Sergei Karamushka - Ukraine
2. Barbora Císařovská - CZ
2. Karel Vrtiška - CZ
3. Kateryna Levchenko - Ukrajine
II. Category

1. Tatina Telatnikova - Russia
2. Vladimír Matoussevitch - Russia
3. Anastasyia Zimina - Ukraine
III. Category

1. Martin Levický - CZ
2. Evgeniy Andreev - Russia
3. Brian Switala - South Africa
 
 

 
XXXII. YEAR– 1999
I. Category

1. Sergej Markin - Russia
2. Nastja Grigorovich - Russia
3. Maria Godjevac - Yugoslavia
II. Category

1. Elmira Sayfulyaeva - Belarus
1. Alexej Sobol - Belarus
2. Katja Kolpakova - Russia
3. Hanna Biarozkina - Belarus
III. Category

1. Jakub Uhlík - CZ
1. Tatjana Sidorova - Russia
2. Ognenka Gerasimovska - Macedonia
2. Mihkel Poll - Estonia
3. Ilja Lechanov - Russia
 
 

 
XXXI. YEAR  – 1998
I. Category

1. Elena Los - Russia
1. Igor Andrejev - Russia
2. Gytis Laukaitis - Lithuania
3. Olga Gribovskja - Russia
II. Category

1. Angelica Irkabajeva - Russia
2. Nadia Pissareva - Russia
2. Martin Levický - CZ
3. Gintaras Pamakštys - Lithuania
III. Category

1. Eugenyij Tcherepaninov - Russia
2. Katarzyna Wasiak - Poland
2. Ksenie Morozova - Russia
3. Eliška Achatziova - CZ
 
 

 
XXX. YEAR – 1997
I. Category

1. Dinara Nadjafova - Ukraine
1. Olga Pisar - Russia
2. Elena South Africakova - Russia
2. Natasha Lepisevitch - Ukraine
3. Alica Istigniejew - Poland
II. Category

1. Magdaléna Adámková - CZ
2. Jan Ambrož - CZ
2. Alina Novik - Ukraine
3. Jiří Levíček - CZ
III. Category

1. Julia Laptchinskaya - Russia
2. Marko Pavlovič - Yugoslavia
3. Helena Sich - Ukraine
3. Mladen Čolič - Yugoslavia
 
 

 
XXIX. YEAR– 1996
I. Category

1. Tatjana Kolesova - Russia
1. Margita Muzičenko - Russia
2. Maria Finko - Russia
2. Sudar Abdrašitov - Russia
3. Alina Tarchanova - Russia
3. Vitalij Pisarenko - Ukraine
3. Veronika Böhmová - CZ
II. Category

1. Katerina Titova - Ukraine
2. Alexandr Karazin - Russia
2. Dušan Holý - CZ
3. Darja Kotelnikova - Russia
3. Maria Filipova - Ukraine
III. Category

1. Natalia Pavljučik - Russia
2. Marko Pavlovič - Yugoslavia
2. David Přidal - CZ
2. Irina Karpenko - Ukraine
3. Jan Bartoš - CZ
 
 

 
XXVIII. YEAR – 1995
I. Category

1. Tatjana Morozova - Russia
2. Vasilisa Štern - Russia
2. Audroné Urbutyté - Lithuania
3. Regina Černičko - Ukraine
II. Category

1. David Přidal - CZ
1. Sonata Alšauskaité - Lithuania
2. Lena Lomaeva - Russia
3. Lu Boven - China
3. Darius Mažintas - Lithuania
III. Category

1. Michal Mašek - CZ
1. Roman Timoščuk - CZ
2. prize not awarded
3. Elena Varanova - Russia
3. Klára Sedmíková - CZ
 
 

 
XXVII. YEAR  – 1994
I. Category

1. Lilia Bikmullina - Russia
2. Gabia Butkuté - Lithuania
2. Dušan Holý - CZ
3. Anna Kopeč - Poland
II. Category

1. Elena Gavrilova - Russia
1. Márk Karasi - Germany
2. Won Lin Lee - Malajsia
2. Chonk Jia Wen - Malajsia
3. Johanes Cziupka - Germany
3. Maria Saveljeva - Ukraine
III. Category

1. Sergej Voronov - Russia
2. László Holicz - Hungary
2. Simon Trpčeski - Macedonia
3. Markéta Cibulková - CZ
3. Michal Mašek - CZ
3. Bojan Kolarov – Bulgaria
 
 

 
XXVI. YEAR– 1993
I. Category

1. Dimitrij Demjaškin - Russia
2. Jane Hg Chee Yean - Malajsie
2. Evelina Puzaité - Lithuania
2. Magdaléna Marszalek - Poland
3. Jelena Lomaeva - Russia
3. Patricia Pfaff - Germany
II. Category

1. Foo Mei Yee - Malajsie
2. László Holicz - Hungary
3. Markéta Cibulková - CZ
3. Aidas Poudžiukas - Lithuania
III. Category

1. Eldar Gafarov - Russia
2. Vera Useckaja - Russia
3. Darko Kostovski - Macedonia
3. Hubert Salwarovski - Poland
3. Salome van der Walt - South Africa
 
 

 
XXV. YEAR  – 1992
I. Category

1. Daša Rabotkina - Russia
2. Katarzyna Daleczko - Poland
2. Karolína Syrovátková - ČSFR
3. Jan Bartoš - ČSFR
3. Julia Woschner - Germany
II. Category

1. Matei Varga - Romania
1. Herbert Schuch - Germany
1. Libor Nováček - ČSFR
2. László Holicz - Hungary
3. Anna Pišpek - Croatia
3. Vesna Cenič - Poland
III. Category

1. Ieva Jokubavičiuté - Lithuania
2. Galja Vraneševič - Yugoslavia
2. Martina Filjak - Croatia
3. Jurgita Jauniškyté - Lithuania
3. Anna Graszik - Hungary
 
 

 
XXIV. YEAR  – 1991
I. Category

1. Katja Menščikova - Russia
2. prize not awarded
3. Markéta Cibulková - ČSFR
3. Iveta Madrasová - ČSFR
3. Alexandra Ismer - Germany
II. Category

1. Vadim Chajmovič - Lithuania
1. Václav Mácha - ČSFR
2. Hans-Richard Ludewig - Germany
2. Irina Škurindina - Russia
2. Daniel Kallmunzer - ČSFR
3. Elzbieta Zubadlo - Poland
3. Salome van der Walt - South Africa
III. Category

1. Andrius Žlabys - Lithuania
2. Dmitrij Kaprin - Russia
2. Julia Stachova - Russia
3. Hanna Holeksa - Poland
3. Vaiva Eidukaityté - Lithuania
 
 

 
 XXIII. YEAR  – 1990
 I. Category

1. Olga Vasiljeva - Russia
2. Libor Nováček - SČFR
2. Václav Mácha - ČSFR
3. Nina Šimkunas - Russia
3. Polina Jakovleva - Russia
3. Iveta Madrasová - ČSFR
II. Category

1. Konrád Maria Engel - Germany
1. Zuzana Zamborská - ČFRR
2. prize not awarded
3. Jerzy Stecki - Poland
3. Makiko Nakachi - ČSFR
3. Margita Stojkova - Bulgaria
3. Zelina Sannum - Norway
III. Category

1. Rem Urasin - Russia
2. Gabrielius Alekna - Lithuania
2. Martin Marko - Estonia
3. Alice Flajšingrová - ČSFR
3. Lidia Bizjak - Yugoslavia
3. Jan Hreňo - ČSFR
 
 

 
XXII. YEAR  – 1989
I. Category

1. Evgenij Sudbin - Russia
2. Julian Erkoč - Bulgaria
3. Libor Nováček - ČSSR
3. Irina Georgieva - Bulgaria
II. Category

1. Vichren Urumov - Bulgaria
1. Andrius Žlabys - Lithuania
2. Anna Luščik - Russia
2. Marie Therese Gundel - Germany
2. Michal Ferber - Poland
3. prize not awarded
III. Category

1. Siiri Schütz - Germany
1. Ralf Taal - Estonia
2. Eliška Gazdová - ČSSR
3. Péter Józa - Hungary
3. Katarina Rasenhorn - Germany
 
 

 
XXI. YEAR – 1988
I. Category

1. Markéta Cibulková - ČSSR
2. Iveta Madrasová - ČSSR
2. Klára Sedmíková - ČSSR
3. Zuzana Tuláková - ČSSR
II. Category

1. Bálint Zsoldos - Hungary
2. Ingrid Sprenger - Germany
2. Karin Hallingu – Estonia
2. Ruža Semova - Bulgaria
3. Dagmar Reschke - Germany
3. Erzsébet Vékes - Hungary
3. Zuzana Zamborská - ČSSR
III. Category

1. Viktoria Larisova - Russia
1. Luboš Přibyl - ČSSR
2. Zlatka Zlatkova - Bulgaria
3. Guoda Gadvalaité - Lithuania
3. Jitka Fraňková - ČSSR
3. Emília Poppova - Bulgaria
IV. Category

1. Daniel Heyne - Germany
2. Skirmante Kežyté - Estonia
3. prize not awarded
 

 
XX. YEAR – 1987
I. Category

1. prize not awarded
2. Markéta Cibulková - ČSSR
2. Libor Nováček - ČSSR
3. Eva Nykrýnová - ČSSR
3. klára Sedmíková - ČSSR
II. Category

1. Viktor Nikolov - Bulgaria
1. Alexandra Trusova - Russia
2. Petra Pospíšilová - ČSSR
2. Sarkis Baltajan - Bulgaria
2. Maria Nevolovič - Russia
3. Katerina Cankova - Bulgaria
III. Category

1. Holger Solovjov - Estonia
2. Jitka Fraňková - ČSSR
2. Petr Petrov - Bulgaria
3. Katrzyna Rzeszutek - Poland
3. Georgi Slavčev - Bulgaria
IV. Category

1. Eugenius Žarskus - Lithuania
1. Stefan Burkhardt - Germany
2. Ivona Slonková - ČSSR
3. Bohdan Paščovski - Bulgaria
 

 
XIX. YEAR  – 1986
I. Category

1. Anne Folger - Germany
2. prize not awarded
3. Libor Nováček - ČSSR
3. Zuzana Hajasová - ČSSR
3. Renáta Holková - ČSSR
II. Category

1. Lidija Andrejeva - Bulgaria
2. Magdaléna Bajuszová - Slovakia
2. Petra Pospíšilová - ČSSR
2. Radoslav Nikolov -  Bulgaria
3. Jitka Fraňková - ČSSR
3. Viviant Savova - Bulgaria
III. Category

1. prize not awarded
2. Markus Kivistik - Estonia
2. László kenéz - Hungary
2. Emília Taševa - Bulgaria
3. Gergely Bogányi - Hungary
3. Iliana Todorova - Bulgaria

IV. Category

1. Ivona Slonková - ČSSR
1. Halina Jančíková - ČSSR
1. Till Kelner - Austria
2. Magdaléna Lisak - Poland
3. Jitka Čechová - ČSSR
 

 
XVIII. YEAR  – 1985
I. Category

1. Viktor Stojanov - Bulgaria
2. Christian Meinel - Germany
3. Libuše Němcová - ČSSR
3. Zuzana Zamborská - Slovakia
II. Category

1. Jurmo Hespere – Estonia
1. Raluca Stirbat - Romania
2. Magdaléna Bajuszová - Slovakia
2. Anna Angelova - Bulgaria
3. Siiri Schulz - Germany
3. Luboš Přibyl - ČSSR
3. Gergely Bogányi – Hungary
III. Category

1. Ragna Schimmer - Germany
2. Ivona Solonková - ČSSR
2. Ivan Petrov - Bulgaria
3. Daniela Erhartová - ČSSR
3. Petra Rutzenhoff - Germany
IV. Category

1. Sabine Simon - Germany
1. Nicola Kollner - Germany
2. Rozina Stojčeva - Bulgaria
2. Lars Voght - Germany
3. Christian Müller - Germany
3. Silke Hohnbaumm - Germany
 

 
XVII. YEAR  – 1984
I. Category

1. Asen Stojkov - Bulgaria
2. Martina Pospíšilová - ČSSR
2. Martin Tomek - Slovakia
3. Magdaléna Bajuszová - Slovakia
II. Category

1. Jasen Velčev - Bulgaria
2. Raluca Stirbat - Romania
2. Zornica Colova - Bulgaria
3. Magdaléna Bajuszová - Slovakia
3. Stefan Burkhardt - Germany
3. Jiří Brynda - ČSSR
3. Petr Novák - ČSSR
III. Category

1. Magdalena Lisak – Poland
1. Angelika Genova - Bulgaria
2. Halina Jančíková - ČSSR
2. Ivona Solonková - ČSSR
3. prize not awarded
IV. Category

1. Renata Lichnovská - ČSSR
2. Jan Pipek - ČSSR
3. Susann Kneissel - Germany
3. Izabella Simon - Hungary

 

 
XVI. YEAR – 1983
I. Category

1. Jitka Fraňková - ČSSR
2. Petra Pospíšilová - ČSSR
3. prize not awarded
II. Category

1. Isabela Alexandrova - Bulgaria
1. Michaela Oravcová - Slovakia
1. Veselina Boteva - Bulgaria
2. Daniela Erhartová - ČSSR
3. Ivona Solonková - ČSSR
III. Category

1. Dan Vladescu - Romania
2. Halina Jančíková - ČSSR
3. Miriam Fialová - ČSSR
3. Daniela Hlinková – Slovakia
IV. Category

1. Marieta Petkova - Bulgaria
2. Kordula Schumann - Germany
2. Miloš Bok - ČSSR
2. Jan Čech - ČSSR
3. Ilja Černajev - Bulgaria
3. Michal Kubal - ČSSR
 

 
XV. YEAR – 1982
I. Category

1. Jiří Kollert - ČSSR
2. Jan Petr - ČSSR
3. Denis Lysov – Russia
II. Category

1. Marrit Geretz - Estonia
2. Alena Králová - ČSSR
2. Denislava Pavlova - Bulgaria
3. Halina Jančíková - ČSSR
III. Category

1. Darius Šimkunas - Lithuania
2. Stefan Dimitrov - Bulgaria
3. Piret Randal - Estonia
IV. Category

1. Donalds Račis - Lithuania
2. prize not awarded
3. Dénes Várjon - Hungary
3. Miloš Bok - ČSSR
3. Aladar Rasz - Romania
 

 
XIV. YEAR  – 1981
I. Category

1. Milada Přibylová - ČSSR
2. Ilona Markevič - Russia
2. Leila Najdenova - Bulgaria
3. Ivona Solonkova - ČSSR
3. Andrus Rang - Estonia
II. Category

1. Miloš Bok - ČSSR
1. Indrek Laul - Estonia
1. Kordula Schumann - Germany
2. Dénes Pipek - ČSSR
III. Category

1. Vaida Kirvelyté - Lithuania
2. Dariusz Pavlas – Poland
3. Andrius Talimaa - Lithuania
3. Karin Ritschel - Germany
 
 

 
XIII. YEAR  – 1980
I. Category

1. Vladimír Christov - Bulgaria
2. Iljana Ravanova - Bulgaria
3. Oksana Michajlova - Russia
3. Petr Jiříkovský - ČSSR
II. Category

1. Andreas Boyde - Germany
2 . Wojciech Switala - Poland
3. Piotr Krajniak - Poland
3. Jana Pavlíková - ČSSR
III. Category

1. Martin Raide - Estonia
2. Ludmila Tarasova – Russia
2. Martin Kotek - ČSSR
3. Michal Rezek - ČSSR
3. Elena Sidoreva - Russia
 
 

 
XII. YEAR – 1979
I. Category

1. Jan Pipek - ČSSR
1. Anna Petrova - Russia
2. prize not awarded
3. Adam Gren - Poland
3. Aniko Novak - Hungary

II. Category

1. Igor Ardašev - ČSSR
2. Tunde Csoba - Hungary
3. Ani Aramova - Bulgaria
3. Karin Ritschel - Germany
3. Gábor Legindi - Hungary
III. Category

1. Roman Raithel - Germany
2. Cornelia Freese - Germany
3. Darius Burnecki - Poland
3. Michal Rezek - ČSSR
3. Jana Mečová - ČSSR
 
 

 
XI. YEAR – 1978
I. Category

1. Igor Ardašev - ČSSR
2. Amadeus Gros - Germany
2. Wojciech Switala - Poland
3. Justas Dvarionas - Lithuania
3. Andrea Boyde - Germany
3. Rumjana Kirčeva - Bulgaria
II. Category

1. prize not awarded
2. Rita Papp - Hungary
2. Adrien Soós - Hungary
3. Ulrich Meining - Germany
III. Category

1. Thomas Effner - Germany
1. Jana Potočková - ČSSR
2. Zuzana Paulechová - Slovakia
2. Tomáš Hála - ČSSR
3. prize not awarded
 
 

 
X. YEAR  – 1977
I. Category

1. Karin Ritschel - Germany
1. Martin Kotek - ČSSR
2. Alexandr Vasilenko - Bulgaria
3. Luděk Šabaka - ČSSR
3. Monika Pecikieviczová - ČSSR
II. Category

1. Leonid Kuzmin - Belarus
1. Zbignevas Tatolis - Lithuania
2. Cvetelina Nenkova - Bulgaria
2. Simona Klučková - ČSSR
3. Javor Konov - Bulgaria
3. Szymon Kowalczyk - Poland
3. Jana Potočková - ČSSR
III. Category

1. Lijana Baronaité - Lithuania
1. Ireneusz Jagla - Poland
2. Albina Šiksnuité - Lithuania
2. Vladimír Dulov – Belarus
3. Lora Angelova - Bulgaria
 
 

 
IX. YEAR – 1976
I. Category

1. Luděk Šabaka - ČSSR
2. Jitka Drobílková - ČSSR
2. Monika Pecikieviczová - ČSSR
3. Almouth Krauser - Germany
3. Csoba Tunde - Hungary
3. Martin Kotek - ČSSR
3. Rita Papp - Hungary
II. Category

1. Zuzana Paulechová - Slovakia
1. Jana Patočková - ČSSR
1. Jana Juliová - ČSSR
2. Lala Filipova - Russia
2. Ivan Kováč - ČSSR
2. Radoslava Dimitrova -Bulgaria
3. prize not awarded
III. Category

1. Kristina Schell - Germany
2. Lauri Vainmaa - Estonia
2. Heili Seppo - Estonia
3. South Africaomír Klepáč - ČSSR
3. Riina Piirsalu - Estonia
 
 

 
VIII. YEAR – 1975
I. Category

1. Ingrid Kalousová - ČSSR
2. Luděk Šabaka - ČSSR
2. Jana Kociánová -Slovakia
2. Jana Patočková - ČSSR
3. Martin Kotek - ČSSR
3. Helena Suchárová - ČSSR
3. Petra Smejkalová - ČSSR
II. Category

1. Neringa Puisyté - Lithuania
2. Aleksandras Kovalskis - Lithuania
3. Arunas Dikčius - Lithuania
3. Mariana Giurkova - Bulgaria
3. Robert–Jens Melke - Germany
III. Category

1. Bojan Vodeničarov - Bulgaria
2. Gabor Czalog - Hungary
3. Ludmila Fraňková -Slovakia
3. Jana Macharáčková - ČSSR
3. Larisa Miolnárová - Slovakia
 
 

 
VII. YEAR – 1974
I. Category

1. Tomáš Tvaroch - ČSSR
2. Zuzana Pailechová – Slovakia
2. Jana Potočková - ČSSR
3. Miloš Hýsek - ČSSR
3. Ivan Kováč - ČSSR
II. Category

1. Amad Weiland - Germany
1. Lani Pille – Estonia
1. Maria Krasteva – Bulgaria
2. Albena Chadjikraceva - Bulgaria
3. Arunas Staškus – Lithuania
3. Ireneusz Jagla – Poland
III. Category

1. Zsuzsa Kollar – Hungary
1. Zdeňka Kolářová - ČSSR
1. Egle Perkumaité - Lithuania
2. Katri Kaasik - Estonia
2. Gerald Fauth - Germany
3. Lolita Skirbutaité - Lithuania
3. Iliona Todorova - Bulgaria
 
 

 
VI. YEAR – 1973
I. Category

1. Jana Vlková – ČSSR
1. Simona Klučková - ČSSR
2. Marie Mátlová - ČSSR
3. Zuzana Paulechová - Slovakia
3. Jana Potočková - ČSSR
II. Category

1. Szokolav Balasz - Hungary
2. Kristina Schell - Germany
3. Iwona Karasinska - Poland
3. Alexandra Točeva - Bulgaria
III. Category

1. Michail Slavom - Bulgaria
1. Tibor Poszgai - Hungary
1. Piret Gurtova - Estonia
2. Bajnov Nedelkovič - Bulgaria
2. Věra Hájková - ČSSR
3. prize not awarded
 
 

 
V. YEAR – 1972
I. Category

1. Martin Hršel - ČSSR
2. Zarosí Orsolya - Hungary
3. Ondřej Černil - ČSSR
3. Jitka Rakušanová - ČSSR
II. Category

1. Leoš Svárovský - ČSSR
1. Istvan Kassai - Hungary
2. Zdeňka Kolářová - ČSSR
2. Marián Pivka - Slovakia
3. Robert Szacsky - Hungary
3. Gerald Fauth - Germany
3. Laszlo Erdélyi - Hungary
III. Category

1. Rein Mets - Estonia
2. Tibor Poszgai - Hungary
3. Christiane Wildner - Germany
 
 

 
IV. YEAR - 1971
I. Category

1. Argus Bubert - Estonia
2. Péter Nagy - Hungary
2. Signe Kubar - Estonia
3. Jana Vlková - ČSSR
3. Pavlína Moskalyková - ČSSR
3. Leoš Svárovský - ČSSR
II. Category

1. Kristina Kiss - Hungary
2. Martin Hršel - ČSSR
2. Istvan Kassai - Hungary
3. Hana Vokurková - ČSSR
3. Hana Pěgřímková - ČSSR
III. Category

1. Kalle Randallu – Estonia
1. Tibor Kátai - Hungary
2. Zsuzsa Bauer - Hungary
3. South Africaomír Kubíček - ČSSR
3. Pavel Matyáš - ČSSR
 
 
 
Národní klavírní soutěž

 
III. YEAR - 1970
I. Category

1. Leoš Svárovský
2. Monika Maňasová
3. Alena Kociánová
3. Ivana Polcarová
II. Category

1. Hana Pěgřímková
1. Yveta Koláčková
1.Jitka Hlobílková
2. Hana Vokurková
2. Alena Tesařová
3. Věra Hájková
3.Ivan Gajan
3. Alena Kopčanová
3. Iva Hincáková

III. Category

1. Tomáš Víšek
2. Martina Kaplanová
3. Jana Homolková
IV. Category

1. prize not awarded
2. Aleš Zoulek
3. Petr Kofroň
 

 
II. YEAR- 1969
I. Category

1. Zdeňka Kolářová
1. Martin Hršel
2. prize not awarded
3. Ivana Polcarová
3. Alena Tesařová
II. Category

1. Tomáš Víšek
1. Ivana Tomášová
2. Petr Hübner
2. Magdaléna Ivanová
3. Petr Zejfart
III. Category

1. Eva Virsíková
1. Martina Vítová
2. Jindřich Bajgar
3. Eliška Beránková
IV. Category

1. Cyril Dianovský
2. prize not awarded
3. Olga Titulová
3. Svatava Valešová
3. Elene Mešková
 

 
I. YEAR – 1968
I. Category

1. Brhlíková Jana 
2. Vokurková Hana 
3. Hršel Martin 
II. Category

1. Vítová Martina 
2. Snítil Jan 
3. Tomášová Ivana 
3. Skálová Alena 
3. Vorlíček Jaroslav 
III. Category

1. Binková Adéla 
2. Bajgar Jindřich 
2. Snítilová Helena
3. Eben Michal 
IV. Category

1. prize not awarded
2. prize not awarded
3. Šplíchalová Daniela 
 

© Copyright 2014 ZUŠ Evy Randové. All Rights Reserved.