Čeština   English               

16th YEAR - 1983

Basic information from International Piano Contest
VIRTUOSI PER MUSICA DI PIANOFORTE
October 28 - 30, 1983

 

JURY


Chairperson  
Pavel Štěpán - ČSSR CSSR
   
Members  
S. V. Gužajev - SSSR USSR
M. Kurteva - Bulharsko Bulgaria
G. Nador - Maďarsko Hungary
H. Sahling - NDR Germany
E. Fischerová - ČSSR CSSR
I. Janíčková - ČSSR CSSR
Z. Kožina - ČSSR CSSR
Z. Duchoslav - ČSSR CSSR
E. Pappová - ČSSR CSSR
J. Duras - ČSSR CSSR
J. Čermák - ČSSR CSSR
   
Secretary  
M. Veselá  

 
 
 

COUNTRY / PARTICIPANTS

CATEGORY I

CATEGORY II

CATEGORY III

CATEGORY II

 

       

CSSR

10

22

13

5

Bulgaria

 -

2

 -

4

Hungary

 -  1

1

 -

Mexico

 -  -  -

1

Germany

 -

1

1

3

Poland

 -  -

1

3

Romania

 -

1

3

 -

USSR

 -

2

5

 -

 

       

 IN SUM

10

29

24

16


 

 
    LIST OF RESULTS            
                 
    CATEGORY I      

CATEGORY II

   
                 
  1 Fraňková Jitka    CSSR   1 Alexandrova Isabela   Bulgaria  
  2 Pospíšilová Petra    CSSR   1 Boteva Wesselina   Bulgaria  
  3 cena nebyla udělena .......   1 Oravcová Michaela   CSSR  
  HM Loskotová Miroslava    CSSR   2 Erhartová Daniela    CSSR  
  HM Tomašovská Miriam    CSSR   3 Solonková Ivona    CSSR  
  HM Hanáček Roman    CSSR   HM_1 Bogányi Gergely   Hungary  
  HM Šícha Jiří    CSSR   HM_1 Kirpal Andreas   Germany  
    Bugová Rita  CSSR   HM_1 Kollert Jiří    CSSR  
    Loskotová Miroslava  CSSR   HM_1 Laur Risto    SSSR  
    Tomašovská Miriam  CSSR   HM_1 Novák Petr     CSSR  
    Vaněk Pavel   CSSR     Botez Maria Luiza    Romania  
            Eliášová Kateřina  CSSR  
            Fialová Miriam  CSSR  
            Fuchs Robert  CSSR  
            Hromada Petr  CSSR  
            Jánská Michaela  CSSR  
            Kafková Vendula  CSSR  
            Kempfová Monika  CSSR  
            Macourek Michal  CSSR  
            Mikotová Anna  CSSR  
            Molišová Jitka  CSSR  
            Novikova Irina    SSSR  
            Oravcová Michaela  CSSR  
            Palkovská Renata  CSSR  
            Rikkoň Richard    CSSR  
            Šimečková Milena  CSSR  
            Škvareninová Janka  CSSR  
            Štědroň Miloš  CSSR  
            Vlasáková Milada  CSSR  
            Voznesenskaja Natalja   SSSR  
                 
   

CATEGORY III

     

CATEGORY IV

   
                 
  1 Vladescu Dan    Romania   1 Petkova Marieta   Bulgaria  
  2 Jančíková Halina   CSSR   2 Bok Miloš   CSSR  
  3 Fialová Miriam   CSSR   2 Čech Jan   CSSR  
  3 Hlinková Daniela    CSSR   2 Schumann Kordula   Germany  
  HM_1 Fischer Andrzej    Polsko   3 Chernajev Ilja    Bulgaria  
  HM_1 Lacková Veronika   CSSR   3 Kubal Michal   CSSR  
  HM_1 Petrova Anna    USSR   HM_1 Junker Hanna    Polsko  
  HM_1 Vana Tomas    USSR   HM_1 Paříková Jana   CSSR  
    Fiedlerová  Alice CSSR   HM_1 Petrova Kanazirska Maria  Bulgaria  
    Beránková Jitka  CSSR   HM_1 SeidlováEva    CSSR  
    Czenke Anita    Hungary     Cieszynska Anna    Poland  
    Čech Franišek   CSSR     Gren Adam    Poland  
    Čechová Jitka  CSSR     Hönes Susanne   Germany  
    Fidlerová Hana  CSSR     Kokott Susane  Germany  
    Grigorjev Sergej    SSSR     Ogura Yukiko    Mexico  
    Jelínková Halka  CSSR     Stojanova Džibirova Rosica  Bulgaria  
    Ježková Giovanna    CSSR          
    Jiříkovský Petr    CSSR          
    Marchevič Ilona   SSSR          
    Pažický Peter   CSSR          
    Tomescu Nicoleta   Romania          
    Tsherkawska Nadja    Germany          
    Vinokur Lev    USSR          
    Vladescu Dan    Romania          



 
SPECIAL PRIZES
 
Prize of The Ministry of Education Czechoslovakia for the most successful Czechoslovak pedagogue:
Marie Kotrčová - České Budějovice, CSSR

Prize of Tibor Kátai
Marieta Petkova - Bulgaria

Price of Czech Music Society
Michaela Oravcová - Handlová, CSSR
 



  CONCERT OF THE WINNERS
   
1. Fraňková Jitka  S. Majkapar: Variace na ruské téma
2. Petra Pospíšilová  A. Dvořák: Perlička g minor
3. Ivona Solonková  F. Chopin: Nocturno cis minor
4. Erhartová Daniela   J. Koreš: Andante amoroso
                                    D. Šostakovič: Fantastický tanec
5. Boteva Wesselina   C. Debussy: Doctor Gradus ad Parnassum
                                    P. Vladigerov: Arietta
6. Alecsandrova Izabela  W. A. Mozart: Variace  C major
7. Oravcová Michaela   R. Ország: Variace na téma Dobrú noc
8. Fialová Miriam   P. Fiala: Rondo dramatico
9. Hlinková Daniela   S. Rachmaninov: Elegie
10. Jančiková Halina  D. Šostakovič: Preludia
11. Vladescu Dan  L. van Beethoven: Sonata c minor (part 1)
12. Kubal Michal   D. Šostakovič: Preludium a fuga h minor
13. Chernaev Ilia L. van Beethoven: Sonata es minor (part 3)
14. Schumann Cordula   W. A. Mozart: Sonata D major (part 1)
15. Petkova Marieta   P. Vladigerov: Píseň

 
 
 

© Copyright 2014 ZUŠ Evy Randové. All Rights Reserved.