Čeština   English               

19th YEAR - 1986

Basic information from International Piano Contest
VIRTUOSI PER MUSICA DI PIANOFORTE
October 31 - November 2, 1986
 


JURY

Chairperson  
Pavel Štěpán   CSSR
   
Members  
M. I. Aksionová  USSR
M. Kurteva   Bulgaria
H. Sahling   Germany
M. Zegalska   Poland
V. Kameníková   CSSR
E. Fischerová   CSSR
I. Janíčková   CSSR
J. Čermák  CSSR
Z. Duchoslav   CSSR
E. Pappova   CSSR
J. Duras   CSSR
D. Kurkova   CSSR
A. Vlasáková   CSSR
P. Slavík   CSSR
   
Secretary  
M. Veselá CSSR



 

COUNTRY / PARTICIPANTS
CATEGORY I CATEGORY II CATEGORY III CATEGORY IV
         
CSSR 13 26 16 11
Austria - - - 1
Bulgaria  - 4  2 -
Estonia - -  1 -
Hungary -  -  3  -
Germany 1 1  1 2
Poland  -  -  - 4
Romania  - 4  2 2
USSR 1 1  - 2
         
 IN SUM 15 36 25 22
 

 
 
 
    LIST OF RESULTS            
                 
    CATEGORY I       CATEGORY II    
  1 Folger Anne Germany   1 Andrejeva Lidija    Bulgaria  
  2 cena nebyla udělena .......   2 Bajuszová Magdaléna   CSSR  
  3 Nováček Libor    CSSR   2 Nikolov Radoslav   Bulgaria  
  3 Hajasová Zuzana    CSSR   2 Pospíšilová Petra    CSSR  
  3 Holková Renáta    CSSR   3 Fraňková Jitka   CSSR  
  HM Divoký Jan    CSSR   3 Savova Viviant    Bulgaria  
  HM Nykrýnová Eva   CSSR   HM Banova Rosica    Bulgaria  
  HM Afanasjev Jaroslav    USSR   HM Majdanova Marina    USSR  
    Ibrmajer Tomáš  CSSR   HM Přibyl Luboš    CSSR  
    Krausová Hana  CSSR     Alexandrescu Alberta   Romania  
    Madarasová Iveta  CSSR     Cermanová Kateřina  CSSR  
    Merunková Martina  CSSR     Cermanová Petra  CSSR  
    Slaná Magdalena  CSSR     Ďaďová Eva  CSSR  
    Soukupová Silvie  CSSR     Flajšingrová Alice  CSSR  
    Šimeková Lucia  CSSR     Gruntová Iva  CSSR  
    Vidláková Veronika  CSSR     Habánová Barbora  CSSR  
            Horvat Ramona   Romania  
            Hreňo Jan  CSSR  
            Chabarova Tatjana  CSSR  
            Chudý Tomáš  CSSR  
            Jurková Michaela  CSSR  
            Krchňava Natalia  CSSR  
            Ludvíčková Adéla  CSSR  
            Mirabela Dina Ana   Romania  
            Muscalius Mariana    Romania  
            Navrátil Miroslav  CSSR  
            Němcová Libuše  CSSR  
            Neubauer Jenny  Germany  
            Palková Terezie  CSSR  
            Paroulková Veronika  CSSR  
            Sekera Miroslav  CSSR  
            Šterbák František  CSSR  
            Turba Marek  CSSR  
            Vachalová Veronika  CSSR  
            Vlachová Andrea  CSSR  
            Vrbová Pavlína  CSSR  
                 
    CATEGORY III       CATEGORY IV    
                 
  1 prize not awarded ............   1 Jančíková Halina   CSSR  
  2 Kenéz László  Hungary   1 Kelner Till    Austria  
  2 Kivistik Markus   Estonia   1 Slonková Ivona   CSSR  
  2 Taševa Emílija    Bulgaria   2 Lisak Magdaléna    Poland  
  3 Bogányi Gergely    Hungary   3 Čechová Jitka    CSSR  
  3 Todorova Iliana   Bulgaria   HM_1 Jiříkovský Petr   CSSR  
    Bajuszová Jana  CSSR   HM_1 Köllner Nicola    Germany  
    Brynda Jiří  CSSR   HM_1 Králová Alena    CSSR  
    Buga Ieronym    Romania   HM_1 Sikorski Marcin   Poland  
    Burešová Lenka  CSSR     Beránková Jitka  CSSR  
    Hromada Petr  CSSR     Berindjan Andrea   Romania  
    Jiracek Jan Gottlieb    Germany     Bogomolova Nataša    USSR  
    Kozelská Scarlet  CSSR     Černohorská Václava  CSSR  
    Kvapilová Ladislava  CSSR     Fischer Andrzej    Poland  
    Martínek Karel  CSSR     Kabel Anika    CSSR  
    Meisl Ivo  CSSR     Karlíček Petr  CSSR  
    Mikotová Anna  CSSR     Kempfová Monika  CSSR  
    Novák Petr  CSSR     Kunert Dana   Germany  
    Pátkai Imre Tamás   Hungary     Marchidann Elena   Romania  
    Pechanec Róbert  CSSR     Průcha David  CSSR  
    Schöniová Beata  CSSR     Sowula Agnieszka    Polsko  
    Sloviková Zuzana  CSSR     Škvareninová Jana  CSSR  
    Stirbat Raluca    Romania          
    Straková Jaroslava  CSSR          
    Štědroň Miloš  CSSR          
    Toupalová Iva  CSSR          

 

SPECIAL PRIZES

The Ministry of Education Czechoslovakia for the most successful Czechoslovak educator:
Marie Kotrčová - České Budějovice

Price for interpreting contemporary piece:
Petr Jiříkovský - ČSSR

Price of Tibor Kátai
Till Fellner - Rakousko





  CONCERT OF THE WINNERS
   
1. Anne Folger  F. Kuhlau: Sonatina č. 3  op. 55
                          S. Prokofjev: Večer
2. Lidija Andrejeva    G. F. Hāndel: Árie s variacemi, Presto
3. Petra Pospíšilová    J. Vřešťál: Modrá
4. Magdaléna Bajuszová  I. Berkovič: Toccata
5. Radoslav Nikolov   B. Bartók: Variace
6. Markus Koit Kivistik   B. Dvarionas: Na saních z hor
                                       S. Prokofjev: Preludium C dur
7. László Kenéz  W. A. Mozart: Variace D dur
8. Emilija Taševa  L. van Beethoven: Variace F dur
9. Magdaléna Lisak  S. Prokofjev: Sonata č. 3
10. Halina Jančiková   B. Barók: Suita op. 14
11. Ivona Solonková    J. S. Bach: Bartita b dur (3 části)
12. Till Fellner   F. Gulda: Hrej, piano, hrej
                                

 

© Copyright 2014 ZUŠ Evy Randové. All Rights Reserved.