Čeština   English  

50th YEAR 2017

Basic information from International Piano Contest
VIRTUOSI PER MUSICA DI PIANOFORTE 
November 22 - 24, 2017


POROTA

Chairmen  
Milan Langer Czech Republic
   
Members  
Dragomir Bratic   Serbia
Balazs Szokolay  Germany, Hungary
Marietta Petkova  Bulgary, Holland
Rustam Shaykhutdinov  Russia
Jan Simon  Czech Republic
Marian Sobula  Poland     
   
Secretary  
Michaela Klapková Ozomová Czech Republic


  THE TABLE OF REGISTERED PARTICIPANTS     
 COUNTRY Category I Category II Category III Category IV
 Albania     1  
 Belarus   1    
 Bulgaria       1
 Croatia     2 3
 Czech Republic 9 5 1 8
 Estonia 1 1 1 3
 Georgia       1
 Germany   1    
 Italy 1 1 2  
 Latvia 2 1    
 Lithuania       1
 Mongolia 1 1   1
 Poland 1 5 1 1
 Austria   1    
 Russia   3 4 3
 Serbia   1   1
 Ukraine     1  


 
  THE LIST OF CONTESTANTS
  Altankhuyag Mandalnorov Mongolia Khvichia Sofia Estonia Niziołek Łucja Poland
  Avanesyan Elvira Russia Knebel Hanna Poland Pacześny Filip  Poland
  Battulga Enkhriimaa Mongolia Kolary Maria Poland Pallasová Magdaléna Czech Republic
  Baasanjav Misheel  Mongolia Kopeleva Maria Russia Papoyan Marta  Russia
  Bagiński Mateusz Poland Korovaevich Aleksandr Russia Papp Matyáš Czech Republic
  Bakhmut Yehor  Ikraine Kranjčić Matija Croatia Petrović-Poljak Ivan Croatia
  Baskakin Ivan  Russia Kuçi Anxhela Albania Pjute Angelina  Latvia
  Boura Daniel Czech Republic Kutina Maria Russia Potštarjova Jana Estonia
  Cecere Margherita  Italy Kuželka Vladimír Czech Republic Priekule Tereze Latvia
  Dautova Dina  Russia Kuželková Anna  Czech Republic Rozkalns Miks Karlis  Latvia
  Dipaola Alessandro Italy Lazić Stefan Serbia Salumets Margot  Estonia
  Durčák Jakub Czech Republic Lewerenz Sophia Germany Shchukina Anna Russia
  Fatajev Nikita Estonia Loginova Anastasiia Russia Schulmeister Jan Czech Republic
  Gianneli Alex Italy Lubbadová Nora Czech Republic Sipowicz Natalia Poland
  Gianneli Nicolas Italy Lysenkova Eisabeth Austria Somava Yana Belorussia
  Gibišová Klára Czech Republic Matskhonashvili Lazare Georgia Stefanov Denis  Czech Republic
  Cherkasova Polina Czech Republic Mihelčić Jadran Croatia Szalboth Denis Czech Republic
  Chernishkova Sofiia Bulgaria Michajlow Lena Poland Tkadlčíková Eliška Czech Republic
  Jaklová Veronika  Czech Republic Mikešová Eliška Czech Republic Tseng Ai Czech Republic
  Jelínek Adam  Czech Republic Miknius Simonas   Lithuania Urzedowska Anna Poland
  Kari Hans Matthias Estonia Mládková Regína  Czech Republic Vlčková Eliška Czech Republic
  Kašnar Lucija Croatia Mottlová Adéla Czech Republic Vojvodić Zvjezdan  Croatia
  Kašparová Emilie  Czech Republic Mužíková Adéla Czech Republic Zelinskaja Polina Estonia
    Neužilová Tereza Czech Republic Znamirovský Adam  Czech Republic


  LIST OF THE WINNERS
 
   
  CATEGORY I  
  1.   Gibišová Klára - laureate
Česká republika
  1.   Kuželka Vladimír Czech Republic
  2.   Jelínek Adam Czech Republic
  3.   Lubbadová Nora Czech Republic
  3.   Papp Matyáš Czech Republic
  ČU   Neužilová Tereza Czech Republic
  ČU   Znamirovský Adam Czech Republic
  ČU   Battulga Enghriimaa Mongolia
         
  CATEGORY II  
  1.   Lewerenz Sophia - laureate
Germany
  2.   Schulmeister Jan Czech Republic
  2.   Urzedowska Anna Poland
  3.   Cherkasova Polina Russia
  ČU   Pacześny Filip Poland
  ČU   Bagiński Mateusz Polsko 
  ČU   Niziołek Łucja Polsko 
         
  CATEGORY III
 
  1.   Dipaola Alessandro - laureate
Itálie 
  2.   Petrović-Poljak Ivan Chorvatsko 
  3.   Bakhmut Zehor Ukrajina  
  3.   Papoyan Marta Rusko 
  ČU   Knebel Hanna Polsko 
  ČU   Shchukina Anna Poland
         
  CATEGORY IV
 
  1.   Vojvodić Zvjezdan - laureate Croatia
  2.   Korovaevich Aleksandr Russia
  3.   Miknius Simonas Lithuania
  ČU   Kranjčić Matija Croatia
  ČU   Fatejev Nikita Estonia
  ČU   Boura Daniel Czech Republic


The overall winner 50 Year was the contestant Vojvodić Zvjezdan from Croatia



SPECIAL PRIZES

The main prize for the absolute winner. Prize awarded the Ústí Region and City of Ústí nad Labem
Vojvodić Zvjezdan / Croatia
 
The prize by North Bohemian Thetare Ústí nad Labem for the absolute winner:
Vojvodić Zvjezdan / Croatia
 
Prize awarded by the Hejtman of the Ústi nad Labem Region for the interpretation composition:
W. A. Mozart - Fantasie d-moll                           
Lewerenz Sophia / Germany
 
Prize of the General Partner NET4GAS for the interpretation composition:
L. van Beethoven - Sonata E-dur op. 14, No. 1
Dipaola Alessandro / Italy
 
Prize for the most successful Czech pedagogue:
Vejvodová Taťána
 
Prize for the most successful Czech contestant:
Gibišová Klára
 
Prize awarded by the Mayor of Ústí nad Labem for the second round:
Schulmeister Jan / Czech Republic
 
Prize awarded by the senator of the Parliament of the Czech Republic for the interpretation composition:
L. van Beethoven - Sonata f-moll op. 2, No. 1      
Urzedowska Anna / Poland
 
Prize awarded by the Vice-Mayor of Ústí nad Labem for the second round:
Kuželka Vladimír / Czech Republic
 
Prize awarded by the Contest Director for interpretation composition:
J. Haydn - Sonata C-dur
Kuželka Vladimír / Czech Republic
 
Prof. Sigrid Lehmstedt Prize for interpretation composition:
J. Haydn - Sonata C-dur, F. Liszt- Legenda o sv. Františku
Vojvodić Zvjezdan - Croatia
 
Prize The Eva Randová Elementary School of Arts Ústí nad Labem, for artistic personality profile
Papoyan Marta / Russia
 
Prize for the youngest contestant:
Gibišová Klára / Czech Republic



Otherr special prize:

Prize from Juror Marietta Petkova:
Kranjčić Matija




  CONCERT OF THE WINNERS
  PROGRAMME
   
1.
 S. Majkapar – Dramatický fragment
   D. Alexander – Zigzag, Vřelé objetí
 
 M. Dlouhý – Bagatela č. 2
   
     Vladimír Kuželka / Česká republika
   
2.  F. Poulenc – Noveleta e moll č. 3
   I. Berkovič – Toccata a moll
       Schulmeister Jan / Česká republika
   
3.  L. van Beethoven Sonata f moll Op. 2, č. 1
       Urzedowska Anna / Polsko
   
4.  W. A. Mozart – Fantasie d-moll, KV 397 
       Lewerenz Sophia / Německo
   
5.  L. van Beethoven – Sonata E-dur op. 14, č. 1
       Dipaola Alessandro / Itálie
   
6.  D. Scarlatti - Sonata G dur L. 349, K 146
   J. Haydn - Sonata C dur Hob. XVI/48 (Andante con espressione)
       Vojvodić Zvjezdan /Chorvatsko


TOTAL RESULTS

© Copyright 2014 ZUŠ Evy Randové. All Rights Reserved.