Čeština   English  

51st YEAR 2018

Basic information from International Piano Contest
VIRTUOSI PER MUSICA DI PIANOFORTE 
November 21 - 23, 2018


JURY

Chairman  
Martin Kasík  Czech Republic
   
Members  
Dragomir Bratic   Serbia
David Kalhous
USA
Rustam Shaykhutdinov
Russia
Sabine Simon
Germany
Marian Sobula 
Poland
Rieko Yoshizumi 吉住理絵子 Japan
   
Secretary  
Michaela Klapková Ozomová Czech Republic


  THE TABLE OF REGISTERED PARTICIPANTS     
  COUNTRY CATEGORY I CATEGORY II CATEGORY I CATEGORY IV
  Czech Republic 5 2
2
4
  Belorussia
  Estonia
1
  France
1
  Netherlands
– 
1
  Japan
1
  Kazakhstan
  1
 
  Lithuania 1  
  Hungary 2 1
  Mongolia
4
1 3 1
  Germany
  1 1  2
  Poland
1
4
2
  Romania
1  
  Russia
2 2 3
  Serbia
1
1
1
  Ukraine
1
2
2
 
  USA
    1
  IN SUM
15 16 14  14


 
  THE LIST OF REGISTERED CONTESTANTS
Anudari Agiimaa Mongolsko Hilpert Jakob Benjamin  Německo Piroh Anhelina Bělorusko
Akhmadiev Artur  Rusko Chepkin Ivan  Rusko Popović Jelena  Srbsko
Albrichtas Nojus  Litva Inagaki Himari Japonsko Prozorova Liliia Rusko
Arbajter Lara  Srbsko Jović Sara  Sebia Rozsonits Ildikó Maďarsko
Avalian Kristina Ukrajina Khosbayar Khuslen  Mongolsko Rzaeva Alisa Rusko
Baasanjav Misheel Mongolsko Komendant Solomiya Erin Česká republika Shejbalová Natali Česká republika
Bagar Radek Česká republika Kozánková Viktorie  Česká republika Shen Xinyao Francie
Bagiński Mateusz Polsko Kutc Nataliya Rusko Szokolay Dominik  Německo
Balázs-Piri Soma Maďarsko Liiv Tähe-Lee  Estonsko Tiutiunnyk Mykhailo Ukrajina
Balog Martin  Česká republika Lipińska Pola  Polsko Tserenbat Tengis  Mongolsko
Czarnecka Jadwiga Polsko Lubbadová Nora Česká republika Usukhbayar Ganbayar  Mongolsko
Čmejla Jan  Česká republika Michniak Anna  Polsko Vasylieva Liudmyla Ukrajina
Dubinets Alla  Rusko Mincu Teodora Ioana Rumunsko Verriez Lilla Maďarsko
Durčák Jakub Česká republika Neužilová Tereza  Česká republika Wójcik Julia  Polsko
Enkhkherlen Enkhundral  Mongolsko Nugmankyzy Dariya Kazachstán Yakimov Semjen  Česká republika
Fediurko Oleksandr Ukrajina Ochel Roksana  Polsko Zeng Magen USA
Fediurko Roman Ukrajina Pallasová Magdaléna  Česká republika Znamirovský Adam Česká republika
Galt Anar Mongolsko Park Chohyun  Německo Zorigt Orkhon  Mongolsko
Grimm Max Německo Pastur Maksim Rusko Zorigt Tenuun  Mongolsko
He Houyue Netherlands Pinkas Matěj Czech Republic    



  LIST OF THE WINNERS

  CATEGORY I
 
  1.   Fediurko Oleksand - category laureate  Ukraine
  2.   Rzaeva Alisa  Russia
  2.   Lubbadová Nora   Czech Republic
  2.   Pastur Maksim  Russia
  3.   Znamirovský Adam  Czech Republic
  3.   Shejbalová Natali  Czech Republic
  HM   Galt Anar  Mongolia
  HM   Kozánková Viktorie  Czech Republic
       
 
  CATEGORY II

   
 1.   He Houyue - category laureate
 Netherlands
 1.   Kutc Nataliya  Russia
 2.   Yakimov Semjen  Czech Republic
 2.   Avalian Kristina  Ukraine
 2.   Jović Sara  Serbia
 3.   Nugmankyzy Dariya  Kazakhstan
 HM   Szokolay Dominik  Germany
 HM   Albrichtas Nojus  Lithuania
 HM   Mincu Teodora Ioana  Romania
 HM   Czarnecka Jadwiga  Poland
       
 
  CATEGORY III

 
  1.   Fediurko Roman - category laureate   Ukraine
  1.   Rozsonits Ildikó    Hungary
  2.   Pinkas Matěj   Czech Republic
  3.   Vasylieva Liudmyla   Ukraine
  3.   Bagiński Mateusz   Poland
  3.   Piroh Anhelina   Belorussia
  3.   Khosbayar Khuslen   Mongolia
  3.   Verriez Lilla   Hungary
  HM   Palasová Magdaléna    Czech Republic
       
 
  CATEGORY
IV
     Ukraine
  1.
  Čmejla Jan - category laureate
 Czech Republic
  1.
  Inagaki Himari  Japan
  2.
  Liiv Tähe-Lee   Estonia
  2.   Bagar Radek  Czech Republic
  2.
  Balog Martin  Czech Republic
  3.
  Usukhbayar Ganbayar  Mongolia
  3.
  Prozorova Liliia  Russia
  HM
  Hilpert Jakob Benjamin  Germany


The absolute winner 51st Year was the contestant Fediurko Roman from Ukraine



SPECIAL PRIZES

The main prize for the absolute winner. Prize awarded the Ústí Region and City of Ústí nad Labem
Fediurko Roman - Ukraine

 

The prize by North Bohemian Thetare Ústí nad Labem for the absolute winner:
Fediurko Roman - Ukraine

 

Prize awarded by the Hejtman of the Ústi nad Labem Region for the interpretation composition:
J. Ph. Rameau – Slepička
Inagaki Himari – Japonsko

 

Prize of the General Partner NET4GAS for the interpretation composition:
L. van Beethoven – Sonáta A dur

Čmejla Jan – Česká republika


Prize for the most successful Czech pedagogue:
Boguniová Eva

 

Prize for the most successful Czech contestant:
Čmejla Jan 

 

Prize awarded by the Mayor of Ústí nad Labem for the interpretation composition:
R. Schumann - Romance Fis dur op. 28
Rozsonits Ildikó - Hungary

 

Prize awarded by the senator of the Parliament of the Czech Republic for the interpretation composition:
R. Ščedrin – Pojďme hrát Rossiniho operu 
He Houyue - Netherands


Prize awarded by the Mayor of Ústí nad Labem for the interpretation composition:
J. S. Bach – Preludium a fuga d-moll
Kutc Nataliya - Russia

 

Prize awarded by the Contest Director for the interpretation composition:
J. Haydn – Sonáta F dur Hob. XVI/23 (1. a 3. věta)
Yakimov Semjen - Česká republika

 

Prof. Sigrid Lehmstedt Prize for the interpretation composition:
F. Liszt –Transcendentální etuda č. 10
Fediurko Roman - Ukraine

 

Prize The Eva Randová Elementary School of Arts Ústí nad Labem  for the interpretation composition:
J. S. Bach – Pastorale c moll
Fediurko Oleksandr - Ukraine

 

Prize for the youngest contestant:
Fediurko Oleksandr - Ukraine


CONCERT OF THE WINNER
PROGRAMME:

1. J. S. Bach - Pastorale C-minor
  C. Debussy - Doctor Gradus ad Parnassum 
  Fediurko Oleksandr
   
2. J. Haydn - Sonata F-major Hob. XVI/23 (part 1)
  Yakimov Semjen
   
3. J. S. Bach - Prelude ane fugue d-minor
  Kutc Nataliya
   
4. R. Ščedrin - Let´s play an opera by Rossini
  He Houyue
   
5. R. Schumann - Romance in F sharp major
  Rozsonits Ildikó
   
6. J. P. Rameau - La Poule
  Inagaki Himari
   
7. L. v. Beethoven - Sonata A-major Op. 2, 2 (part 1)
  Čmejla Jan
   
8. V. Kosenko - Mazurka Op. 3,
  F. Liszt - Transcendental Etude №10
  Fediurko Roman


TOTAL RESULTS OF THE FINALISTS 

Category I
Category II
Category III
Category IV
 

© Copyright 2014 ZUŠ Evy Randové. All Rights Reserved.